Kako se organizovati i postići sve obaveze bez stresa
Saveti za organizaciju dnevnih obaveza, balans između posla, porodice i ličnog vremena. Kako postići sve bez gubitka živaca i pronaći zlatnu sredinu.
Kako se organizovati i postići sve obaveze bez stresa
Da li vam se čini da nikako ne stižete sve što planirate? Spremanje ručka, briga o deci, odlazak na posao, pa još i vreme za sebe – kako sve to uskladiti? Ključ je u dobrom planiranju, ali i fleksibilnosti. Evo nekoliko saveta koji mogu pomoći.
Planiranje je polovina uspeha
Mnogi kažu da je najbolje napraviti plan na papiru. Kada jasno definišete obaveze i vreme potrebno za njihovo izvršenje, lakše ćete upravljati svojim danom. Važno je imati i rezervni plan za slučaj da nešto krene po zlu. Ako volite da kuvate, ispoštujete profesionalne obaveze i pronađete vreme za sebe – već ste na dobrom putu.
Mala deca – manje brige?
Neki tvrde da su mala deca manja briga jer više spavaju, a majke su mlade i punije energije. Organizacija je lakša ako partner pomaže – dok se jedan roditelj igra sa detetom ili ga vodi u park, drugi može obaviti kućne poslove. Naravno, ponekad i domaći poslovi mogu sačekati ako porodica zajedno ode u šetnju.
Prioriteti i podeľavanje obaveza
Svakog jutra odredite šta morate da uradite, a šta može sačekati. Ako ne osećate zadovoljstvo u radu, možete pauzirati i nastaviti sutra. Podela kućnih poslova među članovima porodice olakšava stvari – deca, čim porastu, treba da imaju svoje obaveze. Kada se sve ravnomerno raspodeli, niko neće biti preopterećen.
Podrška porodice je ključna
Svako veče možete sa partnerom napraviti plan za sutra. Dobra organizacija je važna, ali podrška porodice je neophodna. Kada svi rade zajedno, ništa nije teško. Ako ste trenutno na bolovanju i brinete se o bebi, svakako ćete imati manje obaveza, ali i tada je važno da partner pomogne.
Izbegavajte preteranu rigidnost
Neki ljudi ne vole strogo određene rasporede. Ako stignete da očistite u 8 ili 10, ručak može biti između 3 i 4 – bitno je da se ne zaglavite u neorganizovanosti. Spontanost može biti dobra, ali i unapred pripremljen plan može sprečiti haos.
Kada posao postane previše
Ako vam se ukazala prilika za posao koji zahteva odvajanje od deteta na 6 meseci i nosi rizik po zdravlje, dobro razmislite. Novac nije sve – važno je uzeti u obzir i emotivne i zdravstvene posledice. Razgovarajte sa pouzdanim ljudima i donesite odluku koja vam najviše odgovara.
Godišnji odmor i opuštanje
Kada godinji odmor dođe, isključite se. Bez posla, bez telefona – samo opuštanje. To vam omogućava da se resetujete i vratite sa novom energijom. Ako ste većinu godine organizovani, zaslužili ste pauzu.
Zaključak
Organizacija je ključna, ali ne sme biti rigidna. Pravite planove, ali budite spremni na promene. Podelite obaveze, koristite podršku porodice i ne zaboravite na vreme za sebe. Kada sve to uskladite, bićete efikasniji i srećniji.