HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate
Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima i vakcinama protiv raka grlića materice. Pročitajte o simptomima, dijagnozi i lečenju.
HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate
Kondilomi, papilomi, polne bradavice – sve su to nazivi za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Ova bolest izaziva veliku nelagodu zbog teškog lečenja, gotovo nemogućnosti potpunog uklanjanja virusa, kao i mogućnosti da pređe u kancer. Uzrok nastanka je HPV (humani papiloma virus), koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće genitalnog regiona.
Šta su kondilomi i kako se prenose?
Postoji preko 80 identifikovanih papiloma virusa, od kojih 30 izaziva polne kondilome. HPV 16, 18, 31 i 45 stvaraju ravne i skoro nevidljive bradavice koje mogu postati maligne, dok HPV 6 i 11 predstavljaju najčešće uzročnike kondiloma koji su lako uočljivi, ali ne izazivaju rak.
Vreme inkubacije, odnosno vreme od infekcije do pojave bradavica, može trajati od mesec do godinu dana. HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože, kao i vertikalnom transmisijom sa majke na dete. Retko, ali moguće je i širenje kondiloma po telu sopstvenim rukama.
Dijagnoza i klinička slika
Kondilomi se kod muškaraca najčešće nalaze na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa, otvoru uretre, a kod homoseksualaca i na anusu. Kod žena se obično javljaju na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini.
To su mekane, izdužene papilomatozne tvorevine, često na peteljci, beličaste ili ružičaste boje. U početku su mali, ali kasnije mogu narasti i postati voluminozni. Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, histoloških i imunoloških ispitivanja.
Lečenje kondiloma
Lečenje je individualno i može biti iscrpljujuće. Najčešće metode uključuju:
- Krioterapiju – spaljivanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana.
- Laser – pogodan za unutrašnje kondilome.
- Rastvor podofilotoksina – tečnost koja se stavlja na bradavicu.
- Rastvor trihlorsirćetne kiseline – koristi se za spoljne kondilome.
Sve ove metode leče samo manifestacije HPV-a, a ne i sam virus. Zbog toga je čest recidiv, pa je potrebno više terapija.
Kondilomi tokom trudnoće
Kod trudnica dolazi do ubrzanog širenja kondiloma zbog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom cele trudnoće, najčešće laserskim vaporizacijama. Ako nema ozbiljnijih promena na grliću materice, laserska vaporizacija može da se izvede 15-20 dana pre termina porođaja.
Vakcine protiv HPV-a
U Srbiju je pre par godina stigla vakcina protiv raka grlića materice. Postoje dve vrste vakcina – Cervarix i Gardasil. One deluju na kancerogene tipove HPV virusa i blokiraju njihovo dejstvo.
Vakcine se preporučuju devojkama između 9 i 26 godina, a najveći efekat imaju kod onih koje prethodno nisu imale genitalne infekcije. Daju se u tri doze, u razmacima od dva i šest meseci nakon prve doze.
Iako vakcine ne leče već postojeću infekciju, one mogu sprečiti dalje širenje virusa i smanjiti rizik od raka grlića materice. U Srbiji se vakcine mogu kupiti u privatnim apotekama, ali troškovi nisu obuhvaćeni državnim osiguranjem.
Zaključak
Kondilomi su neprijatno stanje koje zahteva strpljenje i višestruko lečenje. Važno je tražiti druga mišljenja lekara pre odluke o terapiji. Vakcine protiv HPV-a pružaju zaštitu od najopasnijih tipova virusa, ali je potrebno da se vakcinišete pre izlaganja infekciji.
Redovne kontrole kod ginekologa i svesnost o simptomima mogu značajno smanjiti rizik od težih komplikacija.